O nás..

Spoločnosť TZB PROFI je výhradným dovozcom vín Gere Attila vinohradníckej oblasti Villány na Slovensko.

Villány je z pohľadu červených vín najdôležitejším vinárskym regiónom Maďarska. Je to najjužnejšia vinohradnícka oblasť so submediteránskou klímou ( spája sa prúdenie vzduchu zo severu mediteránskej oblasti – od Jadranu a Istrie spolu s južným kontinentálnym prúdením od Karpatskej kotliny), typickým teplým a suchým počasím, čo podstatne predlžuje i dĺžku pestovania hrozna. Celkovo až 2600 ha kopcov je pokrytých vinohradmi. Jednou zo zvláštností tejto oblasti je prítomnosť geotermálnych zón nad tektonickým zlomom zemskej kôry pod celou pahorkatinou. Oblasť je bohatá na horúce pramene, čo spôsobuje, že na rozdiel od priemerného zvyšovania sa teploty pôdy, čo je každých 33m o 1° , sa teplota zvyšuje po 10- 12 m. Pôda je teda rajom pre pestovanie viniča.

Vinohradnícka oblasť Villány nesie v Maďarsku ešte jedno prvenstvo: Po Tokaji sa stala druhou uzatvorenou oblasťou s vlastným sortimentom pestovaných odrôd, podrobne špecifikovanou klasifikáciou vína s odporúčanými výrobnými postupmi. Patrí jej prvenstvo v uplatňovaní zákona o chránenom označovaní vlastných vín, tzv. systém DHC. Symbolom apelácie D.H. C. je kvet autochtónneho krokusu, ktorý rastie jedine v tejto časti Maďarska a kvitne vo februári. Jeho pečať zdobí etikety vín, ktoré spĺňajú všeobecne záväzné nariadenia apelácie DHC.


Víno Gere Attila

V rodine Gere sa pestovanie viniča a samozrejme s tým spojená príprava vína posúva už 7 generácii, niť odovzdávania vedomostí o pestovaní sa však pretrhla po 2. Svetovej vojne, kedy došlo k privatizácii pozemkov. Na základe toho si Gere Attila vybral profesiu v oblasti lesného hospodárstva. Vďaka svojmu svokrovi však nevypadol zo sveta vína, jeho čaro ho opantalo tak, ako mu to bolo predurčene. V rodinnej tradícii pokračoval od roku 1978, kedy ako svadobný dar získali zopár pozemkov v oblasti Csillagvölgy. Okrem rodinných oblastí Gere Attila obhospodáruje od roku 1992 i ďalších 8 ha pozemkov s uznávaným vinárom Franzom Wenningerom. Výsledkom ich spolupráce sú vínka ako Merlot, Cabernet Sauvingnon, Phoenix a rosé. V roku 1986 sa dostali do fliaš prvé vínka. V roku 1994 získal Gere Attila ocenenie „VINÁR ROKA“ a tri roky na to sa splnil jeho veľký sen: Do fliaš sa dostáva prvý ročník vína KOPÁR CUVÉE, ktoré je dodnes vlajkovým vínom vinárstva. Po dlhých rokoch úsilia Gere Attila dosiahol, že patrí k najznámejšim vinárstvam Maďarska, disponujúcim s 50 Ha viníc v najúrodnejších oblastiach Villányu ako sú Kopár, Konkoly a Ördögárok a Csillavölgy. V týchto oblastiach sa pestujú odrody Portugieser, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Syrah, Medoc Noir, Tempranillo a samozrejme Frankovku modrú.


NÁŠ AKTUÁLNY KATALÓG
Villány
TZB Profi © 2009